fbpx

Šta je zapravo kreativnost?

(3 recenzije korisnika)

20,00 KM

Autorka: Milica Drobac Pavićević

Riječi kreativnost ili stvaralaštvo čujemo toliko često, reklo bi se svakodnevno. Zbog toga stičemo utisak kao da je to nešto što je savršeno poznato i neupitno, a kako i ne bismo tako vjerovali kad je prisutna hiperprodukcija tekstova, članaka i blogova na ovu temu. Ali ako bismo se zabavili definicijama pojma kreativnosti, kao i pokušajima objašnjenja njene prirode, uočili bismo prilično šarenilo i nesklad među njima. I to ne samo kod laika, što je i očekivano, već i kod naučnika, bilo da su oni psiholozi, filozofi, sociolozi, lingvisti, ekonomisti, istoričari umjetnosti ili neki drugi.

Namjera ove knjge je da ponudi pregled istorije i razvoja pojma kreativnosti od antike do danas, da osvijetli mehanizme koji leže u njenom korijenu, kao i da istraži moguće načine kako se kroz obrazovni sistem ova sposobnost može razvijati i ohrabrivati. Ova knjige, dakle, nije namijenjena samo proučavaocima ove oblasti već svima onima koji žele da shvate kako nastaje nešto novo i kako se ta sposobnost može razvijati – kod naših učenika, kod naše djece, kod naših prijatelja i saradnika.

Prvih 20 strana pročitajte ovdje.

Kategorije: , , Oznake: , Product ID: 2628

Opis

Način izlaganja autorke uvlači čitaoca u misaonu avanturu i ne da mu mira, „muči” čitaoca mentalno zahtevnim tekstom koji predstavlja izazovnu intelektualnu provokaciju, traži od čitaoca da rešava zadatke koji traže kako znanje, tako i promišljanje otvorenog uma, čak i inovativno. Tekst je pisan pametno, profesionalno korektno i „potkovano”. Koleginica Drobac Pavićević je izabrala mnogo teži put, problemski način izlaganja, koji traži od autora više od taksativnog stila sa opisom fenomena. Od autorke je ovaj pristup zahtevao dobra psihološka znanja, ali i široku kulturu, poznavanje filozofije, književnosti, mitologije i drugih disciplina relevantnih za bavljenje ovom temom.

Prof. dr Ana Pešikan

Dodatne informacije

Težina 0,385 kg
Povez

meki

Broj strana

251

3 ocjene za Šta je zapravo kreativnost?

  1. Ensad Miljkovic (Potvrđen vlasnik)

    Ova knjiga predstavlja jedinstven leksikon kreativnosti. Autorica ne staje samo na prostom rječniku kreativnosti, pored historijskog presjeka, nudi brojna intelektualno stimulirajuća pitanja na ovu temu. Misli koje će vas potaknuti na vlastitu analizu onoga što ste već znali (ili mislili da znate), ali i pokretač za neke nove razgovore u vašem socijalnom krugu. Autorica bez straha skida rukavice i navodi mane u našem obrazovnom i društvenom sistemu, ali ono što je još važnije nudi realna potencijalna rješenja, ili barem za početak pravac u kojem bismo trebali krenuti kako bismo odgojili nove generacije autentičnih ličnosti. Vjerujem da je ovo oblast u kojoj se tek treba pričati, te primijeniti. Kao nedostatak knjige bih izdvojio da zatvaranjem zadnje stranice, ostaje želja za još više sadržaja. Ali vjerujem da je to najveći kompliment koju knjiga može dobiti. Rado očekujem buduće radove autorice.

    Bez obzira na vaš nivo znanja iz ove oblasti, vjerujem da kao što sam i ja mnogo naučio, tako i vi možete proširiti svoje saznanje iz domene stvaralaštva. Ako se pronađete u jednoj od navedenih kategorija ova knjiga je za vas: učitelj, profesor, psiholog, roditelj ili ljudsko biće. Kao psiholog rado sam se prisjetio brojnih zanimljivosti, ali isto tako naučio neke nove pojmove i informacije, koje nisam ni znao da su mi neophodne, u daljem ličnom i profesionalnom razvoju. Knjiga predstavlja savršen spoj pregleda stručne literature i ličnog osvrta autorice.

    Tijekom čitanja družit ćete se s Grčkim junakom Edipom i Platonovim Oslobođenim čovjekom. Autorica na veoma kreativan način provlači ova dva lika kroz veći dio knjige govoreći o raznim aspektima kreativnosti. Sve što mogu reći za kraj jeste da ova knjiga zaslužuje mjesto u vašoj kućnoj biblioteci, ali ono što je mnogo važnije zaslužuje vašu osobitu pozornost.

  2. NelaMarinkovicSaric

    Ovo je jedinstven rukopis i predstavlja vrlo složeno djelo, u kojem je s jedne strane uz pomoć mitova, istorijske, evolucijske, filozofske, naučne perspektive ponuđeni temelj za spoznaju i razumijevanje stvaralaštva. U knjizi su vidljivi i široko poznavanje materije same autorke, koja zahvaljujući tome daje jednu širu perspektivu koju poput lijevka svodi na ono specifičnije –praktičnije: smjernice primjenjive u obrazovnom kontekstu.
    Knjiga obiluje metaforama, nepopularističkim primjerima, citatima, biografijama, ilustracijama, zadacima i prostorom za promišljanje i bilješke, što je čini jedinstvenom u ovoj oblasti. Takođe, važno je reći da knjiga privlači pažnju i zahtjeva posvećeno čitanje i promišljanje. Pažljivim prelistavanjem i čitanjem, primijetno je da je autorka u knjigu utkala sve one vrijednosti o kojima se u knjizi govori, počevši od tehničkog dijela: formatiranja knjige, ilustracija koje su autorizovane, korica knjige pa sve do samih primjera koji su navođeni.
    (Dio tekst preuzet iz prikaza knjige “Šta je zapravo kreativnost?”, koji je objavljen u časopisu “Naša škola”)

  3. demir.mujevic98

    Izvrsna monografija o kreativnosti, autorke Drobac-Pavićević, otvara nove vidike i na odličan način približava fenomen stvaralaštva. Prilazeći ovako kompleksnom pojmu, autorka oštroumno analizira  šta stvaralaštvo jeste, a onda i šta nije, široko elaborirajući kreativnost kao proizvod koji ispunjava minimalne kriterijume da je nov, svrsishodan i koristan.

    Ono što je dalje pohvalno i isprva uočljivo je terminološka prilagođenost naučnih objašnjenja kako za stručnu, tako i za laičku javnost, a dva najupečatljivija lajtmotivska stuba cijelog rukopisa su mit o Sfingi i Platonov mit o pećini, koji su veoma suptilno ukomponovani u polemici o  stvaralaštvu.

    Najznačajnije poglavlje za prosvjetni milje je Uloga obrazovnog sistema  u ispoljavanju i podsticanju stvaralaštva. U nastavku, ono što je inovativno i krasi knjigu jesu prostori  za rad, kao i  primjeri i analogije iz svakodnevnog života koje autorka često navodi, npr. sjeme u pustinji koje čeka kišu (kao što ideja čeka pogodne uslove da preraste u stvaralaštvo); tek izlegli orao koji boraveći devet godina u kavezu se pretvara u noja, pingvina ili kokošku (naš obrazovni sistem 9 godina drži djecu u mentalnim kavezima…), tu autorka daje humorističan zaključak – orao na kraju pojede kokošku. Knjiga nas napominje na još jedno sumorno gledište, a to je da su naši nastavnici  kao Sfinge – traže strogo jedan odgovor, često sputavajući divergentno mišljenje. Jasno je da je cilj autorke kreiranje škole koja istinski vrednuje i podstrekuje maštu i stvaralaštvo, i oslobađa učenike ,,okova”. Zato ovaj rukopis ima posebnu važnost jer zaista ponuka čitaoce da se zapitaju još koliko dugo će današnji školski sistem držati slona u staklenoj radnji i pauna i orla u kavezu. Poznata Ajnštajnova rečenica ,,Mašta je važnija od znanja“ je nit koja se često provlači kroz knjigu, a dati su i argumenti da je zaista važnost mašte iznad samog znanja. Dopadljivo je i to što knjiga nakratko daje osvrt na vezu između vještačke inteligencije i psihologije.

     

    Sugestije za budući rukopis mogu biti recimo što više ilustracija i primjera iz svakodnevnog života, kao što je to urađeno u ovoj knjizi,  gdje su navedeni primjeri iz prirode, zanimljive anegdote iz prakse same autorke, primjeri naučnika, nobelovaca itd.

     

    Umjesto kraja, vratimo se na početak! Suma sumarum, ovakva knjiga zbilja treba da obogati ,,ličnu biblioteku“ prosvjetnih radnika ali i svih kreativnih entuzijasta i inovatora i  nadam se da će još mnogima otvoriti vidike i proširiti rezonovanje o tako neophodnom fenomenu stvaralaštva, i da će navesti naročito prosvjetne radnike da ,,oslobode umove“ mladih naraštaja!

Dodaj ocjenu